Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX20-1A-R
CTX20-1A-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX20-1A-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 20.73UH SMD
Datasheet Download
CTX20-1A-R.pdf
Availability of CTX20-1A-R
QUANTITY
CTX20-1A-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX20-1A-R
Internal Part NumberEIS-CTX20-1A-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesOCTA-PAC® PLUS
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series82.91µH
Inductance - Connected In Parallel20.73µH
Tolerance±25%
Current Rating - Parallel1.71A
Current Rating - Series860mA
Current Saturation - Parallel1.79A
Current Saturation - Series890mA
DC Resistance (DCR) - Parallel127 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series507 mOhm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.450" L x 0.450" W (11.43mm x 11.43mm)
Height0.165" (4.19mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX20-1A-R
Related LinksCTX20, CTX20-1A-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX20-1A-R Details Description
Related parts for CTX20-1A-R
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
LED ACCY MOUNTING SPACER 0.750" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.91 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 47A 206W TO247AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf