| Internal Part Number | EIS-CTX200-2-R | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 31/Aug/2013 Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 800 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Arrays, Signal Transformers | |
| Series | OCTA-PAC® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Number of Coils | 2 | |
| Inductance - Connected In Series | 794.3µH | |
| Inductance - Connected In Parallel | 198.58µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating - Parallel | 390mA | |
| Current Rating - Series | 200mA | |
| Current Saturation - Parallel | - | |
| Current Saturation - Series | - | |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 796 mOhm Max | |
| DC Resistance (DCR) - Series | 3.184 Ohm Max | |
| Shielding | Unshielded | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.450" L x 0.450" W (11.43mm x 11.43mm) | |
| Height | 0.235" (5.97mm) | |