Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX200-3P-R
CTX200-3P-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX200-3P-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 200.1UH SMD
Datasheet Download
CTX200-3P-R.pdf
Availability of CTX200-3P-R
QUANTITY
CTX200-3P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX200-3P-R
Internal Part NumberEIS-CTX200-3P-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesEcono-Pac™
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series800.38µH
Inductance - Connected In Parallel200.1µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel600mA
Current Rating - Series300mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel731 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series2.925 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.550" L x 0.550" W (13.97mm x 13.97mm)
Height0.190" (4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX200-3P-R
Related LinksCTX20, CTX200-3P-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX200-3P-R Details Description
Related parts for CTX200-3P-R
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 135V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FUSE 150A 500V NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
PWRBLADE R/A REC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf