Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX250-1-52LP-R
CTX250-1-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX250-1-52LP-R
Brief Description
FIXED IND 250UH 1.9A 221 MOHM TH
Datasheet Download
CTX250-1-52LP-R.pdf
Availability of CTX250-1-52LP-R
QUANTITY
CTX250-1-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX250-1-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX250-1-52LP-R
Standard Package105
Material - CorePowdered Iron
Inductance250µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)221 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.823" Dia (20.90mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX250-1-52LP-R
Related LinksCTX250-, CTX250-1-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX250-1-52LP-R Details Description
Related parts for CTX250-1-52LP-R
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
RES 590 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN FFC TOP 30POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf