Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-1R5-R
CTX32CT-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-1R5-R
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 700MA 180 MOHM
Datasheet Download
CTX32CT-1R5-R.pdf
Availability of CTX32CT-1R5-R
QUANTITY
CTX32CT-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-1R5-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-1R5-R
Standard Package6,000
Material - CoreCeramic
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-1R5-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-1R5-R Details Description
Related parts for CTX32CT-1R5-R
RES 17.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 43A DPAK datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .014-.026 TIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 170MA 25.1 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf