Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-330-R
CTX32CT-330-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 170MA 1.65 OHM
Datasheet Download
CTX32CT-330-R.pdf
Availability of CTX32CT-330-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32CT-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-330-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-330-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-330-R Details Description
Related parts for CTX32CT-330-R
IC VOLT DETECTOR 2.2V LP SOT-23 datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 92POS datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf