Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-331-R
CTX32CT-331-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-331-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 60MA 16 OHM SMD
Datasheet Download
CTX32CT-331-R.pdf
Availability of CTX32CT-331-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32CT-331-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-331-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-331-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-331-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-331-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-331-R Details Description
Related parts for CTX32CT-331-R
GROMMET EDGE SLOT PE NATURAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR MICRPWR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf