Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32T-181-R
CTX32T-181-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32T-181-R
Brief Description
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD
Datasheet Download
CTX32T-181-R.pdf
Availability of CTX32T-181-R
QUANTITY
CTX32T-181-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32T-181-R
Internal Part NumberEIS-CTX32T-181-R
Material - CoreCeramic
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32T-181-R
Related LinksCTX32T, CTX32T-181-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32T-181-R Details Description
Related parts for CTX32T-181-R
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 15 SAU 50CKT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf