Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32T-2R7-R
CTX32T-2R7-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32T-2R7-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.1 OHM
Datasheet Download
CTX32T-2R7-R.pdf
Availability of CTX32T-2R7-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32T-2R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32T-2R7-R
Internal Part NumberEIS-CTX32T-2R7-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32T-2R7-R
Related LinksCTX32T, CTX32T-2R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32T-2R7-R Details Description
Related parts for CTX32T-2R7-R
IC ADC 12BIT333KHZ SMPL 24SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 1A DPAK datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD 2X1 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 400W datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 DIGITAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.1A 275 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
INSERTION MACHINE P300 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf