Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-5-52LP-R
CTX50-5-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-5-52LP-R
Brief Description
FIXED IND 50UH 7.6A 24.8 MOHM TH
Datasheet Download
CTX50-5-52LP-R.pdf
Availability of CTX50-5-52LP-R
QUANTITY
CTX50-5-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-5-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-5-52LP-R
Standard Package36
Material - CorePowdered Iron
Inductance50µH
Tolerance±20%
Current Rating7.6A
Current - Saturation9.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.272" Dia (32.30mm)
Height - Seated (Max)0.744" (18.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-5-52LP-R
Related LinksCTX50-5, CTX50-5-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-5-52LP-R Details Description
Related parts for CTX50-5-52LP-R
CAP CER 3.3PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 128MB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf