Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX750-1-52M-R
CTX750-1-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX750-1-52M-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 750UH 1.8A 434 MOHM TH
Datasheet Download
CTX750-1-52M-R.pdf
Availability of CTX750-1-52M-R
QUANTITY
CTX750-1-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX750-1-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX750-1-52M-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance750µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)434 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.394" L x 0.854" W (35.40mm x 21.70mm)
Height - Seated (Max)1.244" (31.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX750-1-52M-R
Related LinksCTX750-, CTX750-1-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX750-1-52M-R Details Description
Related parts for CTX750-1-52M-R
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT, RCPT, 50 POS, B SLOT datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
TERM BLK SKT 3POS 2.36MM datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 25.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 91MA 27.2 OHM TH datasheet.pdf