AVX Corporation CTZ3S-40C-W1-P
CTZ3S-40C-W1-P picture photo
Mfg. Part Number
CTZ3S-40C-W1-P
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 4.5-40PF 25V SMD
Datasheet Download
CTZ3S-40C-W1-P.pdf
Availability of CTZ3S-40C-W1-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTZ3S-40C-W1-P Order Process
Ship out your order
Specifications of CTZ3S-40C-W1-P
Internal Part NumberEIS-CTZ3S-40C-W1-P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesCTZ, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance Range4.5 ~ 40pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated25V
Size / DimensionRectangular - 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesLow Profile
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTZ3S-40C-W1-P
Related LinksCTZ3S-4, CTZ3S-40C-W1-P Datasheet, AVX Corporation Distributor
CTZ3S-40C-W1-P Details Description
Related parts for CTZ3S-40C-W1-P
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IGBT 1200V 55A 300W TO247AD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT PAR 40MHZ 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
POT 3.5M OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AA datasheet.pdf