Central Semiconductor Corp CUDD16-08C TR13
CUDD16-08C TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CUDD16-08C TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 16A DPAK
Datasheet Download
CUDD16-08C TR13.pdf
Availability of CUDD16-08C TR13
QUANTITY
CUDD16-08C TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CUDD16-08C TR13
Internal Part NumberEIS-CUDD16-08C TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CUDD16-08C TR13
Related LinksCUDD16-, CUDD16-08C TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CUDD16-08C TR13 Details Description
Related parts for CUDD16-08C TR13
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
DIE SET TERMINAL 10-22 AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 22POS R/A 3.50MM datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SER/DESER 10-43MHZ 18B 48-LLP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 418MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf