Sensata Technologies/Airpax CUR1-1-52-50.0-AC-01
CUR1-1-52-50.0-AC-01 picture photo
Mfg. Part Number
CUR1-1-52-50.0-AC-01
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 50A ROCKER
Datasheet Download
CUR1-1-52-50.0-AC-01.pdf
Availability of CUR1-1-52-50.0-AC-01
QUANTITY
CUR1-1-52-50.0-AC-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CUR1-1-52-50.0-AC-01
Internal Part NumberEIS-CUR1-1-52-50.0-AC-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesCUR
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC90V
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CUR1-1-52-50.0-AC-01
Related LinksCUR1-1-52-, CUR1-1-52-50.0-AC-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
CUR1-1-52-50.0-AC-01 Details Description
Related parts for CUR1-1-52-50.0-AC-01
RES 68 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 20DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN,GRN,Y/G DIFF datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.43"L X 3.94"W datasheet.pdf
RES 7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CF CARD KIT SEMI datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf