Bourns Inc. CV201210-150K
CV201210-150K picture photo
Mfg. Part Number
CV201210-150K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 5MA 800 MOHM SMD
Datasheet Download
CV201210-150K.pdf
Availability of CV201210-150K
QUANTITY
CV201210-150K Order Process
Ship out your order
Specifications of CV201210-150K
Internal Part NumberEIS-CV201210-150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCV201210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating5mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CV201210-150K
Related LinksCV2012, CV201210-150K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CV201210-150K Details Description
Related parts for CV201210-150K
IC MMIC AMPLIFIER 6-MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 28TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.5A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 10V 0805 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf