Vishay/Dale RNC55J1581BRB14
RNC55J1581BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1581BRB14
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1581BRB14.pdf
Availability of RNC55J1581BRB14
QUANTITY
RNC55J1581BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1581BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1581BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1581BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1581BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1581BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1581BRB14
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 15W D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.7A 24 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 13.0PF SMD datasheet.pdf