Crystek Corporation CVCO45CL-0421-0441
CVCO45CL-0421-0441 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO45CL-0421-0441
Brief Description
OSC VCO 421-441MHZ SMD .4X.49"
Datasheet Download
CVCO45CL-0421-0441.pdf
Availability of CVCO45CL-0421-0441
QUANTITY
CVCO45CL-0421-0441 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO45CL-0421-0441
Internal Part NumberEIS-CVCO45CL-0421-0441
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO45 Certificate of Complaince
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO45
PackagingCut Strip
Frequency Range421 ~ 441MHz
Frequency - Center431MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 2.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max10mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.165" (4.20mm)
Voltage - Supply3V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO45CL-0421-0441
Related LinksCVCO45CL-, CVCO45CL-0421-0441 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO45CL-0421-0441 Details Description
Related parts for CVCO45CL-0421-0441
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 14-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 1CH V-OUT SC70-6 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf