Crystek Corporation CVCO55BE-1848-1852
CVCO55BE-1848-1852 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-1848-1852
Brief Description
OSC VCO 1848-1852MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-1848-1852.pdf
Availability of CVCO55BE-1848-1852
QUANTITY
CVCO55BE-1848-1852 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-1848-1852
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-1848-1852
PackagingCut Strip
Frequency Range1848 ~ 1852MHz
Frequency - Center1850MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 2 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)3
Power (dBm)6 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-106
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-1848-1852
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-1848-1852 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-1848-1852 Details Description
Related parts for CVCO55BE-1848-1852
LED AMBER DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 15MA 1.15 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 94.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2K OHM 1206 datasheet.pdf