Microchip Technology MIC2951-3.3YM-TR
MIC2951-3.3YM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC2951-3.3YM-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
MIC2951-3.3YM-TR.pdf
Availability of MIC2951-3.3YM-TR
QUANTITY
MIC2951-3.3YM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2951-3.3YM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC2951-3.3YM-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSilver Bonding Wire 22/Jul/2015
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.32V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2951-3.3YM-TR
Related LinksMIC2951-, MIC2951-3.3YM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2951-3.3YM-TR Details Description
Related parts for MIC2951-3.3YM-TR
OSC XO 3.2768MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 16-SOIC datasheet.pdf
IC DGTL AUD LIPSYNC DELAY 16VQFN datasheet.pdf
CUTTER CABLE CIRC CROSSING 27.5" datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 12MH 2.5A VERT datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf