Crystek Corporation CVCO55BE-2270-2330
CVCO55BE-2270-2330 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2270-2330
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC VCO 2270-2330MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2270-2330.pdf
Availability of CVCO55BE-2270-2330
QUANTITY
CVCO55BE-2270-2330 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2270-2330
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2270-2330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range2270 ~ 2330MHz
Frequency - Center2300MHz
Tuning Voltage (VDC)1 ~ 5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-12
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)10
Power (dBm)5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-103
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2270-2330
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2270-2330 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2270-2330 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2270-2330
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD128 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 4TP RJ45 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 T/H datasheet.pdf
TOOL LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
ER 2C 2#8 PIN PLUG datasheet.pdf
10000UF 63V 35X50 datasheet.pdf