Crystek Corporation CVCO55BE-2300-2450
CVCO55BE-2300-2450 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2300-2450
Brief Description
OSC VCO 2300-2450MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2300-2450.pdf
Availability of CVCO55BE-2300-2450
QUANTITY
CVCO55BE-2300-2450 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2300-2450
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2300-2450
PackagingCut Strip
Frequency Range2300 ~ 2450MHz
Frequency - Center2375MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max29mA
Kvco (MHz/V)4
Power (dBm)4 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2300-2450
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2300-2450 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2300-2450 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2300-2450
IC OPAMP GP 85KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG SOLDER TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
CABLE DVI TMDS 6' MALE TO FEMALE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.7A 255.3 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SNGL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.422 OHM 1% 10W datasheet.pdf