Crystek Corporation CVCO55BE-2400-2650
CVCO55BE-2400-2650 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2400-2650
Brief Description
OSC VCO 2400-2650MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2400-2650.pdf
Availability of CVCO55BE-2400-2650
QUANTITY
CVCO55BE-2400-2650 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2400-2650
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2400-2650
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
PackagingCut Strip
Frequency Range2400 ~ 2650MHz
Frequency - Center2525MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 8 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-22
Icc Max33mA
Kvco (MHz/V)10
Power (dBm)5 ±4
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-94
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V