Crystek Corporation CVCO55BE-2495-2625
CVCO55BE-2495-2625 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2495-2625
Brief Description
OSC VCO 2495-2625MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2495-2625.pdf
Availability of CVCO55BE-2495-2625
QUANTITY
CVCO55BE-2495-2625 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2495-2625
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2495-2625
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
PackagingCut Strip
Frequency Range2495 ~ 2625MHz
Frequency - Center2560MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-20
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V