Crystek Corporation CVCO55BE-2900-3300
CVCO55BE-2900-3300 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2900-3300
Brief Description
OSC VCO 2900-3300MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2900-3300.pdf
Availability of CVCO55BE-2900-3300
QUANTITY
CVCO55BE-2900-3300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2900-3300
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2900-3300
PackagingCut Strip
Frequency Range2900 ~ 3300MHz
Frequency - Center3100MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max20mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)-2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-95
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2900-3300
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2900-3300 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2900-3300 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2900-3300
MODULE SDRAM DDR 512MB 184DIMM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
04+04 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SLZF 5.08/24/180F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 91MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf