Crystek Corporation CVCO55CC-0380-0440
CVCO55CC-0380-0440 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-0380-0440
Brief Description
OSC CRO 0380-0440 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-0380-0440.pdf
Availability of CVCO55CC-0380-0440
QUANTITY
CVCO55CC-0380-0440 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-0380-0440
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-0380-0440
Standard Package1
PackagingCut Strip
Frequency Range380 ~ 440MHz
Frequency - Center410MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-10
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)0.2
Power (dBm)5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-117
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-0380-0440
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-0380-0440 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-0380-0440 Details Description
Related parts for CVCO55CC-0380-0440
KIT DELUXE COAX TV/WAN/BROADCAST datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
DIN RAIL DUAL OUTLET 15A 120VAC datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.96NS 256CSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 179MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf
ACUATION TOOL 10 POSITION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf