Crystek Corporation CVCO55CC-0430-0480
CVCO55CC-0430-0480 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-0430-0480
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC CRO 0430-0480 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-0430-0480.pdf
Availability of CVCO55CC-0430-0480
QUANTITY
CVCO55CC-0430-0480 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-0430-0480
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-0430-0480
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range430 ~ 480MHz
Frequency - Center455MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max45mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)-5.0 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-117
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-0430-0480
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-0430-0480 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-0430-0480 Details Description
Related parts for CVCO55CC-0430-0480
IC MPU LV 2.00V 100MS SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 4A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 10MM datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf