Crystek Corporation CVCO55CC-0860-0960
CVCO55CC-0860-0960 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-0860-0960
Brief Description
OSC CRO 0860-0960 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-0860-0960.pdf
Availability of CVCO55CC-0860-0960
QUANTITY
CVCO55CC-0860-0960 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-0860-0960
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-0860-0960
Standard Package1
PackagingCut Strip
Frequency Range860 ~ 960MHz
Frequency - Center910MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-12
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)0.6
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-113
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-0860-0960
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-0860-0960 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-0860-0960 Details Description
Related parts for CVCO55CC-0860-0960
TOOL INSERTION 16 AWG datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1812 datasheet.pdf
CONN MINI D PLUG 36POS R/A REV datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16QFN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 2KW 400V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP DUAL 8UMAX datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf