Crystek Corporation CVCO55CC-1443-1523
CVCO55CC-1443-1523 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-1443-1523
Brief Description
OSC CRO 1443-1523 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-1443-1523.pdf
Availability of CVCO55CC-1443-1523
QUANTITY
CVCO55CC-1443-1523 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-1443-1523
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-1443-1523
Standard Package1
PackagingCut Strip
Frequency Range1443 ~ 1523MHz
Frequency - Center1483MHz
Tuning Voltage (VDC)1 ~ 11 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max29mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)2 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-118
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply11.5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-1443-1523
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-1443-1523 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-1443-1523 Details Description
Related parts for CVCO55CC-1443-1523
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 25POS M-M 10FT datasheet.pdf
SWITCH PB ILLUM FLUSH LEN WHITE datasheet.pdf
TUNER DIVERSITY SDB/DVB-T 56TQFN datasheet.pdf
1061 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
IC SENSOR ACCELEROMETER 16QFN datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf