Crystek Corporation CVCO55CC-2039-2283
CVCO55CC-2039-2283 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-2039-2283
Brief Description
OSC CRO 2039-2283 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-2039-2283.pdf
Availability of CVCO55CC-2039-2283
QUANTITY
CVCO55CC-2039-2283 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-2039-2283
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-2039-2283
PackagingCut Strip
Frequency Range2039 ~ 2283MHz
Frequency - Center2161MHz
Tuning Voltage (VDC)0.1 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-103
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-2039-2283
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-2039-2283 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-2039-2283 Details Description
Related parts for CVCO55CC-2039-2283
RECTIFIER datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS ALT DPST-NC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
WASHER INT 1/4 SS NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf