Crystek Corporation CVCO55CC-2748-2956
CVCO55CC-2748-2956 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-2748-2956
Brief Description
OSC CRO 2748-2956 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-2748-2956.pdf
Availability of CVCO55CC-2748-2956
QUANTITY
CVCO55CC-2748-2956 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-2748-2956
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-2748-2956
PackagingCut Strip
Frequency Range2748 ~ 2956MHz
Frequency - Center2852MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)7 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-103
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-2748-2956
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-2748-2956 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-2748-2956 Details Description
Related parts for CVCO55CC-2748-2956
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 10-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS HIGH 25PPM datasheet.pdf