Precision Electronic Components Ltd RV6LAYSA501A
RV6LAYSA501A picture photo
Mfg. Part Number
RV6LAYSA501A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500 OHM 1/2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
RV6LAYSA501A.pdf
Availability of RV6LAYSA501A
QUANTITY
RV6LAYSA501A Order Process
Ship out your order
Specifications of RV6LAYSA501A
Internal Part NumberEIS-RV6LAYSA501A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesRV6
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV6LAYSA501A
Related LinksRV6LAY, RV6LAYSA501A Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
RV6LAYSA501A Details Description
Related parts for RV6LAYSA501A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KHZ W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf