Crystek Corporation CVCO55CC-2895-3035
CVCO55CC-2895-3035 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-2895-3035
Brief Description
OSC CRO 2895-3035 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-2895-3035.pdf
Availability of CVCO55CC-2895-3035
QUANTITY
CVCO55CC-2895-3035 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-2895-3035
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-2895-3035
PackagingCut Strip
Frequency Range2895 ~ 3035MHz
Frequency - Center2965MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 15 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max40mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)4 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-108
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-2895-3035
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-2895-3035 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-2895-3035 Details Description
Related parts for CVCO55CC-2895-3035
CAP TANT 0.22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
PSOC EMU POD FEET FOR 28-DIP datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
DIODE GPP 6A 400V GPP INLINE GBU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 477MA 527 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA RADIAL datasheet.pdf