Crystek Corporation CVCO55CC-3271-3503
CVCO55CC-3271-3503 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-3271-3503
Brief Description
OSC CRO 3271-3503 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-3271-3503.pdf
Availability of CVCO55CC-3271-3503
QUANTITY
CVCO55CC-3271-3503 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-3271-3503
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-3271-3503
PackagingCut Strip
Frequency Range3271 ~ 3503MHz
Frequency - Center3387MHz
Tuning Voltage (VDC)0.1 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max40mA
Kvco (MHz/V)2
Power (dBm)5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-108
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-3271-3503
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-3271-3503 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-3271-3503 Details Description
Related parts for CVCO55CC-3271-3503
FIXED IND 2UH 2.64A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING 16AWG #6 BLUE/BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 1.7KVDC AXIAL CAN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf