Crystek Corporation CVCO55CC-3350-3500
CVCO55CC-3350-3500 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-3350-3500
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC CRO 3350-3500 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-3350-3500.pdf
Availability of CVCO55CC-3350-3500
QUANTITY
CVCO55CC-3350-3500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-3350-3500
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-3350-3500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range3350 ~ 3500MHz
Frequency - Center3425MHz
Tuning Voltage (VDC)0.1 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max40mA
Kvco (MHz/V)2
Power (dBm)5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-108
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-3350-3500
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-3350-3500 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-3350-3500 Details Description
Related parts for CVCO55CC-3350-3500
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR14H/AE14M/X datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS 0.156 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf