Crystek Corporation CVCO55CL-0800-0980
CVCO55CL-0800-0980 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-0800-0980
Brief Description
OSC VCO 800-980MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-0800-0980.pdf
Availability of CVCO55CL-0800-0980
QUANTITY
CVCO55CL-0800-0980 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-0800-0980
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-0800-0980
PackagingCut Strip
Frequency Range800 ~ 980MHz
Frequency - Center890MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-22
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)2
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-0800-0980
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-0800-0980 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-0800-0980 Details Description
Related parts for CVCO55CL-0800-0980
FIXED IND 150UH 1.42A 280 MOHM datasheet.pdf
IC REG BST INV ADJ 0.44A 24TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LED ARRAY COOL WHITE 1320LM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 14KV R7 DISK datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM IP57 48VDC datasheet.pdf