Crystek Corporation CVCO55CL-1360-1380
CVCO55CL-1360-1380 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-1360-1380
Brief Description
OSC VCO 1360-1380MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-1360-1380.pdf
Availability of CVCO55CL-1360-1380
QUANTITY
CVCO55CL-1360-1380 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-1360-1380
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-1360-1380
PackagingCut Strip
Frequency Range1360 ~ 1380MHz
Frequency - Center1370MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)3
Power (dBm)6 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-1360-1380
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-1360-1380 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-1360-1380 Details Description
Related parts for CVCO55CL-1360-1380
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 18A ITO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.6X3.5MM 7.13" datasheet.pdf
LMZF 5/7/135 3.5 GN datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 2.1A 70 MOHM TH datasheet.pdf
LABEL SHEET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 10W datasheet.pdf