Crystek Corporation CVCO55CW-0140-0250
CVCO55CW-0140-0250 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CW-0140-0250
Brief Description
OSC VCO 140-250MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CW-0140-0250.pdf
Availability of CVCO55CW-0140-0250
QUANTITY
CVCO55CW-0140-0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CW-0140-0250
Internal Part NumberEIS-CVCO55CW-0140-0250
PackagingCut Strip
Frequency Range140 ~ 250MHz
Frequency - Center195MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 10.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-14
Icc Max15mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-106
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CW-0140-0250
Related LinksCVCO55CW-, CVCO55CW-0140-0250 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CW-0140-0250 Details Description
Related parts for CVCO55CW-0140-0250
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 22M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf