Luminus Devices Inc. CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2 picture photo
Mfg. Part Number
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB WHT 5600K 95CRI
Datasheet Download
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2.pdf
Availability of CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
QUANTITY
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
Internal Part NumberEIS-CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package225
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesStudio
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5600K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2800 lm (Typ)
Current - Test1A
Temperature - Test100°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test78 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)95
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.00mm L x 19.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)13.50mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
Related LinksCVM-14-56-95, CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2 Details Description
Related parts for CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A 8WSON datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SCZ 3.81/02/180F SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2MM T/H datasheet.pdf
OSC VCTCXO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf