Crystek Corporation CVPD-970X-625
CVPD-970X-625 picture photo
Mfg. Part Number
CVPD-970X-625
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 625.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
CVPD-970X-625.pdf
Availability of CVPD-970X-625
QUANTITY
CVPD-970X-625 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVPD-970X-625
Internal Part NumberEIS-CVPD-970X-625
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCVPD-970 Certificate of Compliance
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCVPD-970
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency625MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)80mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.559" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVPD-970X-625
Related LinksCVPD-9, CVPD-970X-625 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVPD-970X-625 Details Description
Related parts for CVPD-970X-625
LAMP MAGNIFIER 5 DIOPTER 120V 4W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 323FCBGA datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.6MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A datasheet.pdf