Crystek Corporation CVSS-945-50.000
CVSS-945-50.000 picture photo
Mfg. Part Number
CVSS-945-50.000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 50.000MHZ SINE WAVE SMD
Datasheet Download
CVSS-945-50.000.pdf
Availability of CVSS-945-50.000
QUANTITY
CVSS-945-50.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVSS-945-50.000
Internal Part NumberEIS-CVSS-945-50.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCVSS-945
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency50MHz
Function-
OutputSine Wave
Voltage - Supply5V
Frequency Stability-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.560" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Height0.210" (5.33mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVSS-945-50.000
Related LinksCVSS-94, CVSS-945-50.000 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVSS-945-50.000 Details Description
Related parts for CVSS-945-50.000
CONN HEADER 5POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V datasheet.pdf