Murata Electronics North America GRM21B6T2A121JD01L
GRM21B6T2A121JD01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21B6T2A121JD01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V T2H 0805
Datasheet Download
GRM21B6T2A121JD01L.pdf
Availability of GRM21B6T2A121JD01L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM21B6T2A121JD01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21B6T2A121JD01L
Internal Part NumberEIS-GRM21B6T2A121JD01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)