Vishay/Dale CW00115R00JS70
CW00115R00JS70 picture photo
Mfg. Part Number
CW00115R00JS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1W 5% WW AXIAL
Datasheet Download
CW00115R00JS70.pdf
Availability of CW00115R00JS70
QUANTITY
CW00115R00JS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00115R00JS70
Internal Part NumberEIS-CW00115R00JS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00115R00JS70
Related LinksCW00115, CW00115R00JS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00115R00JS70 Details Description
Related parts for CW00115R00JS70
Connector Header 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN MAT-N-LOK 20-14AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 100ppm 8pF 80 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 17POS SILVR SLDR datasheet.pdf