Vishay/Dale CW005120R0JS73
CW005120R0JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW005120R0JS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW005120R0JS73.pdf
Availability of CW005120R0JS73
QUANTITY
CW005120R0JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW005120R0JS73
Internal Part NumberEIS-CW005120R0JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW005120R0JS73
Related LinksCW00512, CW005120R0JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW005120R0JS73 Details Description
Related parts for CW005120R0JS73
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.63V SOT143-4 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FUSE 63A 690V 000/80 GR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 50V KBPCW datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR RTS 7/8M datasheet.pdf
SQUARE HEAVY DUTY THREADED INSER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 60MA 21 OHM SMD datasheet.pdf