Vishay/Dale CW00512R00JS73
CW00512R00JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00512R00JS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00512R00JS73.pdf
Availability of CW00512R00JS73
QUANTITY
CW00512R00JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00512R00JS73
Internal Part NumberEIS-CW00512R00JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00512R00JS73
Related LinksCW00512, CW00512R00JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00512R00JS73 Details Description
Related parts for CW00512R00JS73
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5.4A DPAK datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf