Vishay/Dale CW005300R0JE73
CW005300R0JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW005300R0JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW005300R0JE73.pdf
Availability of CW005300R0JE73
QUANTITY
CW005300R0JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW005300R0JE73
Internal Part NumberEIS-CW005300R0JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW005300R0JE73
Related LinksCW00530, CW005300R0JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW005300R0JE73 Details Description
Related parts for CW005300R0JE73
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
CABLE 37COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 1200V TO-200AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf