Vishay/Dale CW005500R0JE73
CW005500R0JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW005500R0JE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW005500R0JE73.pdf
Availability of CW005500R0JE73
QUANTITY
CW005500R0JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW005500R0JE73
Internal Part NumberEIS-CW005500R0JE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW005500R0JE73
Related LinksCW00550, CW005500R0JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW005500R0JE73 Details Description
Related parts for CW005500R0JE73
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 110V datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 1CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC HYBRID CTRLR PWM DUAL 48-QFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf