Vishay/Dale CW00550R00JS73
CW00550R00JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00550R00JS73
Brief Description
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00550R00JS73.pdf
Availability of CW00550R00JS73
QUANTITY
CW00550R00JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00550R00JS73
Internal Part NumberEIS-CW00550R00JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00550R00JS73
Related LinksCW00550, CW00550R00JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00550R00JS73 Details Description
Related parts for CW00550R00JS73
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR US8 datasheet.pdf
CONN FERRULE 24AWG BLUE datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
KIT SYSTEM DEVELOPMENT TSI381 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf