Vishay/Dale CW00556R00JE73
CW00556R00JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00556R00JE73
Brief Description
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00556R00JE73.pdf
Availability of CW00556R00JE73
QUANTITY
CW00556R00JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00556R00JE73
Internal Part NumberEIS-CW00556R00JE73
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00556R00JE73
Related LinksCW00556, CW00556R00JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00556R00JE73 Details Description
Related parts for CW00556R00JE73
CONN HEADER 16POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
ADAPTER 20-SSOP TO 20-DIP datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 17"L X 13"W datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RAST 2.5 HDR ASSY 14POS datasheet.pdf