Vishay/Dale CW0057R500JE73
CW0057R500JE73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0057R500JE73
Brief Description
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0057R500JE73.pdf
Availability of CW0057R500JE73
QUANTITY
CW0057R500JE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0057R500JE73
Internal Part NumberEIS-CW0057R500JE73
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0057R500JE73
Related LinksCW0057R, CW0057R500JE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0057R500JE73 Details Description
Related parts for CW0057R500JE73
JUMPER-H1506TR/A3048S/H1504TR 3" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.72"L X 3.42"W datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" BLK/RED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 160A SOT227 datasheet.pdf