Nichicon UWT1HR33MCL1GB
UWT1HR33MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1HR33MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1HR33MCL1GB.pdf
Availability of UWT1HR33MCL1GB
QUANTITY
UWT1HR33MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1HR33MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1HR33MCL1GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1HR33MCL1GB
Related LinksUWT1HR3, UWT1HR33MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1HR33MCL1GB Details Description
Related parts for UWT1HR33MCL1GB
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO46-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 320X240 9-CSP2 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LENS RND 111MM DIA PC BLACK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 3.3UF 6.3V 0805 datasheet.pdf